WYPRAWAWyprawa Peru 2005 jest samodzielną i niezależną inicjatywą czwórki przyjaciół.

Jej celem nie jest żaden nadzwyczajny wyczyn. Nie dokonamy brawurowego spływu wzdłuż najgłębszego kanionu, nie zdobędziemy żadnego z najwyższych andyjskich szczytów, nie zejdziemy wgłąb dudniących samotnym echem grot.

Nasza ekspedycja ma wymiar czysto humanistyczny - jej celem jest drugi człowiek - jego kultura, dziedzictwo i obecna sytuacja. Do zorganizowania tej wyprawy pchnęła nas bardzo przyziemna potrzeba kontaktu z odmiennym dla nas obszarem kulturowym, potrzeba poznania innej rzeczywistości, życia toczącego się po nieznanych nam torach.

Przemierzając Peru pragniemy wznieść się ponad iluzję turystycznych folderów i uchwycić ten fragment rzeczywistości, jaki nam odsłonią mieszkańcy tego kraju. Poznać realia życia rozmaitych grup etnicznych, które w XXI wieku wśród gruzów inkaskiej świetności, wciąż zmagają się z konsekwencjami europejskiej konkwisty. Dotknąć współczesnych problemów kraju, który po zwalczeniu niezwykle żywotnych w Ameryce Południowej idei rewolucyjnych, został zdemolowany przez działalność skorumpowanego rządu udzielającego się w biznesie narkotykowym.

Robimy to, bo wciąż wierzymy, pomimo tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły XXI wiek, że w otwarciu na różnorodność ludzkiej egzystencji, w tolerancji i zrozumieniu dla odmienności kulturowej, we wrażliwości na zmienność ludzkich losów, odbija się skala naszego człowieczeństwa.

Na naszym szlaku znajdą się m.in.:

  1. Lima - stolica Peru założona przez konkwistadora Francisco Pizzarro;
  2. Cusco - dawne serce inkaskiego imperium;
  3. Park Narodowy Manu - położony w tropikalnym rejonie Amazonii fragment dziewiczego Peru;
  4. Machu Picchu i szlak Inków - jedno z najbardziej majestatycznych i spektakularnych świadectw ludzkiego geniuszu na świecie;
  5. Jezioro Titicaca - największe żeglowne jezioro Ameryki Południowej, prawdziwy tygiel peruwiańskich grup etnicznych;
  6. Arequipa i kanion Colca - białe miasto czyli perła hiszpańskiego kolonialnego stylu oraz leżący nieopodal jeden z najgłębszych kanionów świata;
  7. Nazca - płaskowyż słynący z gigantycznych malowideł naziemnych pozostawionych tu przez preinkaskie cywilizacje andyjskiego wybrzeża.

"Mam jeszcze w oczach noc mojego pierwszego lotu do Argentyny, ciemną noc, w której migotały tylko - niczym gwiazdy - nieliczne światła rozrzucone na równinie. W oceanie ciemności każda z nich oznaczała cud - świadomość ludzką. W tym domu ktoś czytał, rozmyślał lub otwierał komuś serce. Tam znów kochano. Światła płonęły tu i ówdzie na równinie i żądały należnego im pokarmu. Ale wśród tych żywych gwiazd ileż okien zamkniętych, ileż gwiazd wygasłych, ludzi uśpionych... Starajmy się zbliżyć wzajem. Szukajmy porozumienia z kilkoma z tych świateł rozrzuconych na równinie."

- Antonie de Saint-Exupery "Ziemia, planeta ludzi"

WSPARCIE
EKSPEDYCJI Agencja Interaktywna DynaSoft - Systemy Zarządzania Treścią, interaktywne serwisy www
Hi Mountain
Outhorn
Amazon Trails PeruSERWISY
PARTNERSKIE Warszawa Po Godzinach: Ranking najlepszych knajp i restauracji w Warszawie
WYPRAWA UCZESTNICY RELACJA GALERIA MAPA NEWSLETTER SPONSORZY LINKI
System Zarządzania Treścią DynaMap